CLICK HERE FOR STREAM ALLOTMENT CLASS XI FOR SESSION 2016-17

PRE-PRIMARY DEPARTMENT (MISCELLANEOUS EVENTS)

 Annual Exhibition 2017-pre primary

 class assembly of class II B

 class assembly of II A

Earth Day celebrations- poster making  class II

Independence day celebrations-junior dance

labour day celebrations-thank you cards for supporting staff by Pre primary children

Mother's Day celebrations-card making by KG class

Orientation Programme of KG class

Poster Making Competition of class II on  earth day

Skit by class II on PTM

DODGE BALL MATCH - CLASS - II







INTER SCHOOL ACHIEVEMENTS (PRE-PRIMARY DEPARTMENT)

Nitya Srivastava  of Class KG-B won prizes in different inter-school Skating  Championships and brought laurels to the school.

v 3rd position in Inter school Roller Skating Open Championship on 30.4.17 
v 2nd position in  line race at Royal star sports Academy on 7.5.17 
v 1st position in India Sports Sangh on 10.6.17 
v 2nd position  in line skating in 3rd open Inter school Roller Skating championship 20.08.2017.

Swastik Dahiya (KG-A)  and Avishi Mittal (KG-B) bagged  I prize in Inter school collage making competition held at D.A.V Public School , Pushpanjali Enclave.

Adwita Raheeni of Class I-C was rewarded for Outstanding performance in Inter school Fancy Dress Competition held at D.A.V Public School , Pushpanjali Enclave.

Harsh Aggarwal (I-C)  won Bronze medal in 4th Summer Camp Roller Skating Championship under the age group 4-6 years.

Yash Aggarwal (II-C) won Gold medal in 4th Summer Camp Roller Skating Championship under the age group 6-8 years.


Armaan Bahri (II-C) won Silver medal in Summer Skating Championship ,2017

Swastik Dahiya (KG-A)  and Avishi Mittal (KG-B) bagged  I prize in Inter school collage making competition held at D.A.V Public School , Pushpanjali Enclave.


VARIOUS PRIZE WINNERS (PRE-PRIMARY DEPARTMENT)




VARIOUS PRIZE WINNERS (PRE- PRIMARY DEPARTMENT)






PRIZE WINNERS OF CHARACTER PORTRAY COMPETITION - PRE-PRIMARY DEPARTMENT

CLASS I
I Prize- Yash Jha  I A
II Prize- Hriday Mann  I A
III Prize – Aryan Kapoor I A

Class II
 I -Naitik Srivastava (II-B) 
 II -Tiransh Chhokar (II-A)
 III -Shagun Nayak (II-A)